תוכנית העמדה

תוכנית ריהוט או בשמה המקצועי "תוכנית העמדה"

 

תוכנית העמדה הינה אבן היסוד בעיצוב. תוכנית העמדה? מהי תוכנית העמדה? מי צריך אותה? למה היא כל כך חשובה בסט תוכניות העבודה?

נתחיל מהתחלה....

החלטתם לשפץ את הבית, לקנות דירה או לבנות בית. בחרתם את המתכנן (אדריכל, מהנדס, מעצב) לתכנון הפרויקט. המתכנן הגיש לכם תוכנית דו מימדית שבה ניתן לראות את המיקומים של הריהוט בחלל ופה אנו עוצרים!  כאן אנו מתעכבים.. למה היא כל כך חשובה התוכנית הזאת? בסך הכל הצבה של כמה רהיטים בחלל?

 אז זהו שלא....

תוכנית העמדה או תוכנית ריהוט היא תוכנית הבסיס לכל שאר התוכניות שיבואו אחריה. לכל תוכניות הביצוע- חשמל, אינסטלציה, גבס, נגרות, מטבח, וכו'. הן תקבענה לאחר שהחלטנו על מיקומם של הרהיטים, גודלם וצורתם.

לדוגמא: גובה שקעי הטלוויזיה יקבע בהתאם למיקום וגודל המזנון בסלון (מזנון צף, מזנון על רגליים, או שאין מזנון ורק מדף או קיר חלק ללא ריהוט).

גודל המיטה בחדר השינה יקבע לפי גודל החדר (פרופורציות נכונות), על פי מיקומם של החלון והדלת ובקשותיהם של הלקוחות לתכולת החדר (טלויזיה, שידה, ארון, קומודה וכו')

יתרה מזאת,

תוכנית העמדה חוסכת לנו כסף, הרבה כסף!!!!

כאשר אנו יודעים היכן אנו מציבים מיטה בחדר שינה, אנו יודעים למעשה היכן למקם את המפסק לתאורה. כאשר אנו יודעים היכן ממוקמת פינת המחשב, אנחנו יודעים את כמות ההכנות (מספר שקעים, תקשורת, מודם, רמקולים ועוד) לתשתית החשמל. למעשה אין "בזבוז" של נקודות חשמל מיותרות שעולות הרבה כסף...וכך אנו לא מסתמכים על מה שהקבלן נותן במפרט או היכן שהחשמלאי החליט למקם את נקודת החשמל.

קיימים שני סוגים של תוכניות העמדה: "תוכנית העמדה בסיסית" ו"תוכנית העמדה מפורטת".

תוכנית העמדה בסיסית - תוכנית אשר מתקבלת על ידי המתכנן כבסיס לתוכניות הביצוע אך ללא חשיבה מעמיקה על עיצוב הפנים (גודל ספה, צורתה, מיקומים נכונים של ריהוט בחלל- כפי שיפורטו בהמשך).

תוכנית העמדה מפורטת - לרוב מתקבלת על ידי מתכנן שמלווה גם את שלב עיצוב הפנים. מיקומים מדוייקים של ריהוט על פי פרופורציות בחלל, תכנון סופי של מטבח, מיקומם של מוצרי חשמל שונים בבית וכו'.

כבר בשלב זה, (שלב מאוד מוקדם בתכנון הנכס), נעשה החלטות לגבי גודל הספה וצורתה (תלת מושבית, פינתית, עם/בלי כורסאת טלויזיה ..) גודל המיטה בחדר השינה, נחליט אם יהיה מזנון בסלון ונבחר אם המטבח יהיה עם ארונות עליונים או לא.

תוכנית העמדה מפורטת עוזרת לנו להבין את הזרימה בחלל - דהיינו את התנועתיות שלנו בין חללי הבית השונים. המרחק בין החללים הציבורים (בין הסלון והמטבח- שלא נתקל בדרך בכיסא או בספה), המיקום של הטלוויזיה - שכל היושבים בסלון יוכלו להנות מצפייה בה, שמיקומו של הארון בחדר שינה לא יפריע בכניסה לחדר ועוד דוגמאות נוספות. למעשה, בתוכנית העמדה מפורטת אנו יוצרים מיקומים נכונים ופרופורציונליים בחלל הנתון.  

 

חשוב להדגיש: לא כל מתכנן לוקח בחשבון גם את שלב עיצוב הפנים ולכן יש לדעת שקיימת לכך חשיבות עצומה בתכנון החלל הסופי. קיימים מתכננים (בעיקר אדריכלים) שמלווים את הלקוח גם בשלב של עיצוב הפנים ולכן עוד מראשית התהליך הם ייקחו בחשבון את כל הפרמטרים שהוזכרו למעלה. במקרים אחרים יש מי שישכור את שירותיו של מעצב/ת פנים בנוסף לאדריכל או למהנדס על מנת שייתן את הדגש בעיצוב הפנים (שכן השני לא מתמחה בתחום עיצוב הפנים).

דגש נוסף שחשוב לדעת הוא להבין את תפקידו של המעצב/ת.

מעצבים טובים ימצאו פתרונות לבעיות קיימות למשל פתיחת חלל סגור תתבצע על ידי הורדת/ הזזת קירות (אם ניתן) או על פי תכנון נכון של ריהוט מיקומם וגודלם הפרופורציונלי בחלל. מעבר לכך, מעצבים טובים יראו את הפוטנציאל של החלל מעבר למצב הקיים ובאמצעות חשיבה נכונה ויצירתית ינסו להוציא את המקסימום שניתן מהחלל במטרה לענות על טעמו של הלקוח וצרכיו האישיים.

 

לסיכום,

 תוכנית העמדה נועדה לתת אינפורמציה מדויקת על מיקומם של הרהיטים בחלל לאחר תכנון מוקפד וסופי של מיקום הרהיטים, צורתם, גודלם ואף סוגם.

והחשוב ביותר, על פי תוכנית זאת ניתן לאמוד את עלות השיפוץ, הבנייה ולמעשה להיצמד לתקציב מדויק ובכך לחסוך הוצאות כספיות מיותרות.

בהצלחה...

  עדי זילברברג

 

הכותבת הנה מתכננת ומעצבת פנים המתמחה בעיצוב חלל וזרימה במרחב

ניתן לפנות בשאלות וקביעת פגישת ייעוץ במייל:  או בטלפון 050-2600627

 

 

תוכנית ריהוט במרכז בריאות- פסיכודרמה (תכנון ועיצוב פנים -עדי זילברברג)

 

 

 

בית מגורים- תוכנית ריהוט על בסיס מצב קיים+ הוספת חדרי רחצה לכל חדר (תכנון ועיצוב פנים- עדי זילברברג).